Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir?

Tp Link, zyxel, ttnet, huawei ve airties gibi modemlerin ışıkları ve anlamları. Zamanın şartları gereği internet kullanımı giderek artmaktadır. Bu artışa bağlı olarak her hanede internet ve haliyle birde modem bulunur. Bunun doğal bir sonucu olarak modemle alakalı temel bilgileri her kullanıcı bilmelidir. Modemler temelde aynı mantık üzerine inşa edilirler. Bazılarında bu ışıkların anlamı değişkenlik gösterse bile genelde hemen hemen hepsinde benzer bir ifade için kullanılırlar.

Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir?

Power, WLAN/LAN Işıkları

Power, bu ışık modemin güç kaynağına bağlı olduğunu ve çalışır durumda olduğunu ifade eder. Power ışığının yanmamasının belli başlı sebepleri vardır. Örneğin, modemin adaptörü doğru bir şekilde takılmamıştır ya da adaptör kablosu hasar almıştır. Modemin arka tarafında bulunan açma kapama düğmesine de basılmamış olabilir. Bunlara ek olarak modem ya da adaptör yandıysa da ışık yanmayacaktır. WLAN / LAN, modemde kablosuz bağlantı fonksiyonu olduğunu gösterir. Modeme bağlanmak her ne kadar mümkün olsa da bu internete girmenizi sağlamayacaktır.

DSL Işığı

DSL, ise internet sağlayıcısı ile modem arasında bulunan bağlantı kablosunda sıkıntı olduğu anlamına gelir. Buradaki kablo düzgün takılmamıştır ya da arızaya geçmiştir. Telefon hattını ve internet hattının birbirinden ayrılmasını sağlayan splitter adlı küçük bir kutu kullanıyorsanız, arızaya geçmiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Gerek duyulursa bu aygıtı çıkarın ve modemi doğrudan telefon hattına bağlayın.

İnternet / Adsl ve Ethernet Işıkları

İnternetin modeme ulaştığını gösterir. Bu ışık yandığı takdirde modeme bağlanarak internete girebilirsiniz. Bu ışığın yanmasını sağlayamıyorsanız, modem kurulumu sırasında kullanıcı adı ve şifre girişini yanlış yapmış olabilirsiniz. Ancak bu konuda sıkıntı yoksa santralden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir ya da interneti daha yeni bağlattıysanız aktif hale gelmemiş olabilir. Bunlara ek olarak modeminizi uzun süre açık bırakmayın. İşiniz bittiği zamanlarda güç kaynağını kesmenizde fayda olacaktır.

 • Yazar ByySeko

  Anonim
  Tüm modemlerin yazılım geliştirme programlama dalında uzmanlık yapmaktayım. Bu bloğumuzda modem şifre değiştirme alanında internet kullanıcılarına yardım vermekteyiz.

  ilginizi çekebilir!!!!

  192.168.1.1 ttnet

  192.168.l.l – 192.168.1.1 ttnet modem şifre, şifre değiştirme, admin ara yüz giriş ayarları ve modem …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir