OpenDNS Adresleri Nedir ve DNS Ayarı Nasıl Yapılır?

OpenDNS tartışmasız dünyanın en büyük ücretsiz DNS servislerinden biridir. Dünya genelinde yaşanan erişim engelleri, internet yavaşlamaları gibi problemlere çözüm olarak ortaya çıkmıştır. OpenDNS servisinin temel amacı, ücretsiz bir şekilde hızlı ve güvenli internet hizmeti sağlamaktır. Özetle dünyanın en büyük DNS servisi olan OpenDNS, bu hizmeti ücretsiz olarak sağlamaktadır. DNS kullanan kişilerin yaşadığı sıkıntıların büyük bölümü, OpenDNS servisinde bulunmamaktadır. Tam anlamıyla gelişmiş, başarılı ve hızlı bir sistemdir. OpenDNS servisi hem güvenilir hem de hızlı internet sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca en büyük özelliklerinden birisi, yasaklı veya erişime kapatılmış sitelere güvenle erişim sağlamasıdır. Kısaca OpenDNS kullanarak hızlı ve güvenli bir şekilde erişime kapalı sitelere giriş yapılabilir.

01-OpenDNS

OpenDNS Nasıl Kullanılır?

OpenDNS servisini kullanmak için PC, telefon veya tabletin DNS ayarlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer bilgisayar kullanılıyorsa yapılacak işlemler daha basittir ve kaldırması daha kolaydır.

Bilgisayar üzerinden OpenDNS kullanmak için sırasıyla şu işlemler yapılmalıdır;

OpenDNS

 • Öncelikle Denetim Masasında bulunan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” bölümüne girilmelidir.
 • Bu bölümde, kullandığınız internet bağlantısına giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra çıkan pencereden “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçilmelidir.
 • Açılacak olan pençeden “Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan” ifadesi seçilmeli, ardından “Tercih edilen DNS sunucu” kısmına 208.67.222.222, “Diğer DNS Sunucusu” kısmına 208.67.220.220 yazılmalıdır. Herhangi bir hata olması durumunda internet erişimi tamamen kopacaktır. Bu nedenden dolayı bu bölümde oldukça dikkat edilmeli ve hata yapmamaya özen gösterilmelidir.
 • Bütün işlemler bittikten sonra “Kaydet” veya “Tamam” butonuna basılmalıdır.

Eğer herhangi bir yanlışlık meydana gelmemişse, artık OpenDNS ayarları tamamlanmış demektir. Bundan sonra rahatça sörf yapılabilir, erişime kapalı sitelere rahatça girilebilir. OpenDNS piyasada gezen diğer DNS firmalarından çok güvenlidir ve ücretsizdir. Google Dns için tıklayınız.

 • Yazar ByySeko

  Anonim
  Tüm modemlerin yazılım geliştirme programlama dalında uzmanlık yapmaktayım. Bu bloğumuzda modem şifre değiştirme alanında internet kullanıcılarına yardım vermekteyiz.

  ilginizi çekebilir!!!!

  Ubuntui, Kali ve Linux DNS Değiştirme

  Ubuntui, Kali ve Linux sürümlerinde dns nasıl değiştirilir?, çözümü, resimli ve güncel anlatımı ile sizlerle; İnternet kullanımının …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir